3590S-6-203L
Bomkey ( HK ) Electronic Co.,Limited
Contact Now
3590S-6-203L
Brand Name : Bourns
Model Number : 3590S-6-203L
Place of Origin : MEXICO
MOQ : 1PCS
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 5000 PCS
Delivery Time : STOCK
Packaging Details : 10/Box
Description : 3590S-6-203L 2W 10-TURNS Precision Wirewound Potentiometer 20K Ohms±5% LIN±0.25%
Stock : 500 PCS
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Category : Precision Potentiometers
Mfr : Bourns
Series : 3590S-6
Package : Bulk
Product Status : Active
Resistance (Ohms) : 20K
Tolerance : ±5%
Power (Watts) : 2W
Built in Switch : None
Number of Turns : 10
Taper : Linear ±0.25%
Number of Gangs : 1
Adjustment Type : User Defined
Temperature Coefficient : ±50ppm/°C
Rotation : 3600°
Resistive Material : Wirewound
Termination Style : Solder Lug
Actuator Type : Rotary Metal
Actuator Length : 20.63mm
Actuator Diameter : 6.00mm
Bushing Thread : 9*7.94mm
Mounting Type : Panel Mount
Size - Body : Φ22×19mm
IP Rating : IP40
Contact Now
3590S-6-203L Bourns 20K Ohms±5% LIN±0.25% 2W 10-TURNS Wirewound Potentiometers
3590S-6 Bourns 100-100K Ohms±5% LIN±0.25% Shaft diameter 6.0mm 2W 10-TURNS Wirewound Potentiometers